Ar melatoninas kenkia sveikatai: Moksliniai faktai ir rekomendacijos

Ar melatoninas kenkia sveikatai? Moksliniai faktai ir svarbiausi pavojai Melatoninas yra hormonas, atsakingas už mūsų vidinio laikrodžio, dar vadinamo cirkadiniu ritmu, reguliavimą. Organizmas natūraliai gamina melatoniną smegenyse esančioje kankorėžinėje liaukoje – vakare padidėja jo kiekis, signalizuojantis kūnui, kad jau metas ilsėtis. Ryte melatonino koncentracija sumažėja, leisdama jaustis budriems ir pasiruošusiems dienai. Vis dėlto jo gamybą…

Berberinas: Sveikatos nauda, vartojimas ir moksliniai tyrimai

Kas yra berberinas ir jo kilmė? Berberinas yra natūralus augalinis alkaloidas, pasižymintis intensyviai geltona spalva. Jo cheminė struktūra sudėtinga ir yra išskiriama iš įvairių augalų šaknų ir žievių. Vienas pagrindinių šaltinių yra raugerškis (Berberis vulgaris), kuris plačiai paplitęs Europoje ir Azijoje. Tradiciškai berberiną gydymui tūkstančius metų naudoja kinų ir ajurvedinė medicina. Tradicinėje kinų medicinoje jis…

Mounjaro efektyvesnis už Wegovy svorio metimui – ką atskleidė naujausi tyrimai?

Mounjaro efektyvesnis už Wegovy svorio metimui – rodo tyrimai Mounjaro (tirzepatidas) ir Wegovy (semaglutidas) – dvi naujos kartos svorio mažinimo priemonės, kurios veikia reguliuodamos organizmo hormonines sistemas, darančias didžiausią įtaką apetitui ir medžiagų apykaitai. Wegovy aktyvuoja tik vieną – GLP-1 receptorių, kuris imituoja natūralų hormoną, išskiriamą pavalgius, taip mažindamas alkį ir degindamas riebalų atsargas. Mounjaro,…

Kava be kofeino galimai nesaugi vartojimui: Kas svarbu žinoti?

Kavos be kofeino gamybos procesai ir jų pavojai Daugumai mėgstantiems kavą, tačiau norintiems vengti kofeino, gali atrodyti patraukli idėja rinktis kavą be kofeino. Deja, 2025 metais vykdytų tyrimų duomenimis, Europinis kofeino šalinimo metodas, naudojantis chemines medžiagas, gali kelti rimtų saugumo klausimų. Populiarus būdas, taikantis metileno chloridą ar etilacetatą, procesą pradeda nuo kavos pupelių mirkymo karštame…

GLP-1 injekcijos lieknėjimui: kodėl moterims jos veiksmingesnės nei vyrams?

GLP-1 vaistai svorio metimui: kodėl moterims jie veikia efektyviau nei vyrams? GLP-1 receptorių agonistai yra modernūs medikamentai, imituojantys natūralaus hormono „gliukagono tipo peptidas-1“ veikimą. Jie veikia smegenų sotumo centrus, mažina alkio jausmą ir padeda natūraliai suvartoti mažiau kalorijų. Taip pat GLP-1 lėtina skrandžio ištuštėjimą ir taip prailgina sotumo pojūtį po valgio. Populiarėja šie GLP-1 vaistai:…

Tyrimas: ekstremali kaitra gali padidinti nėštumo komplikacijų riziką

Kaip ekstremali kaitra veikia nėščiosios sveikatą? Ekstremali karščio banga nėštumo metu nėra tik nepatogumas – ji kelia rimtas grėsmes nėščiosios sveikatai ir vaisiaus vystymuisi. Kalifornijos universiteto Irvine atliktas tyrimas atskleidžia tiesioginį ryšį tarp buvimo ekstremaliame karštyje ir sunkių nėštumo komplikacijų, tai vadinama sunkiu motinystės sergamumu (Severe Maternal Morbidity). Intensyvus karštis apkrauna širdies veiklą, padidina moterų…

Taurinas: poveikis, nauda ir rizikos sveikatai

Kas yra taurinas ir kaip jis veikia organizme? Taurinas yra sąlyginai nepakeičiama aminorūgštis, išskirtinė savo chemine struktūra – tai sieros junginys, kurio molekulėse randama sulfoninė grupė. Skirtingai nuo kitų aminorūgščių, taurinas nedalyvauja baltymų sintezėje, tačiau reikšmingai veikia daugelį gyvybiškai svarbių organizmo funkcijų. Mūsų kūnas natūraliai sintetina tauriną kepenyse iš metionino ir cisteino, o nemaži jo…

Taurinas energetiniuose gėrimuose: nauji įrodymai apie ryšį su vėžiu

Kas yra taurinas ir kodėl jis dedamas į energetinius gėrimus? Taurinas – tai natūraliai žmogaus organizme sintetinama bei daugelyje maisto produktų randama aminorūgštis. Ji dalyvauja svarbiuose biologiniuose procesuose, tokiuose kaip vandens ir mineralų balanso reguliavimas, širdies ir nervų veiklos palaikymas bei energijos apykaitos optimizacija. Nepaisant šio teigiamo poveikio, naujausi moksliniai tyrimai rodo galimą taurino ryšį…

Koks geriausias gliukozaminas sąnariams: išsamus gidas pirkėjui

Kas yra gliukozaminas ir kaip jis veikia sąnarius? Gliukozaminas yra natūralus junginys, randamas žmogaus organizme, ypatingai koncentruotas sąnarių kremzlėse ir sinoviniame skystyje, kur atlieka esminį vaidmenį palaikant sąnarių sveikatą bei lankstumą. Jis yra pagrindinė kremzlių sudedamoji dalis, būtina užtikrinti kremzlių struktūrą ir normalią jų funkciją. Vartojant gliukozaminą, skatinamas kolageno sintezės procesas, sustiprinamas kremzlės atsparumas bei…

Kam reikalingas kolagenas – svarbiausia informacija jūsų sveikatai, grožiui ir gerai savijautai

Kas yra kolagenas ir kokios jo funkcijos? Kolagenas – tai gausiausiai organizme aptinkamas struktūrinis baltymas, kuris stačiomis, tvirtomis skaidulomis suteikia audiniams elastingumo, atsparumo bei sveikos išvaizdos. Šis baltymas žmogaus organizme sudaro apie 10 procentų viso kūno masės ir yra neatsiejama odos, kaulų, sąnarių kremzlės ir kitų jungiamųjų audinių dalis. Kolageno biologinė reikšmė didžiulė – jis…

Back To Top