Woman holding supplements in hand

Vario trūkumo požymiai: kaip juos atpažinti?

Vario trūkumas yra reta, tačiau potencialiai rimta būklė, galinti sukelti įvairius sveikatos sutrikimus. Vario, kaip mikroelemento, reikia nedideliais kiekiais, tačiau jis atlieka gyvybiškai svarbias funkcijas organizme. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius vario trūkumo požymius, jų priežastis, diagnostiką ir galimus sprendimo būdus.

Kodėl vario reikia organizmui?

Vario yra svarbus mikroelementas, reikalingas daugeliui organizmo funkcijų, tokioms kaip:

  • Geležies metabolizmas: Varis būtinas geležies pasisavinimui ir transportavimui organizme. Jis taip pat dalyvauja hemoglobino ir raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje [1].
  • Imuninės sistemos palaikymas: Varis padeda išlaikyti sveiką imuninės sistemos funkciją, apsaugo organizmą nuo infekcijų ir ligų.
  • Kolageno ir elastino sintezė: Varis reikalingas kolageno ir elastino gamybai, kurie yra svarbūs odos, kraujagyslių, sąnarių ir kaulų sveikatai.
  • Antioksidacinė funkcija: Varis dalyvauja antioksidacinių fermentų veikloje, kurie apsaugo ląsteles nuo oksidacinio streso ir laisvųjų radikalų daromos žalos.

2015 metais atliktas tyrimas nustatė, kad moterų po menopauzės, kurių kaulų tankis mažas, kraujyje buvo labai mažas vario ir kitų mineralų kiekis. Tyrimas rekomendavo vartoti vario papildus ir taip galimai pagerinti kaulų tankį.

Vario vaidmuo neurologinėje funkcijoje

Varis yra būtinas tinkamam nervų sistemos funkcionavimui, nes jis dalyvauja daugelio neuromediatorių sintezėje ir funkcijose, įskaitant dopaminą, noradrenaliną ir serotonino metabolizmą. Šie neuromediatoriai yra atsakingi už nuotaikos, energijos lygio ir bendro psichologinio stabilumo reguliavimą. Varis taip pat dalyvauja mielino sintezėje – apsauginės dangos, kuri apsaugo nervų skaidulas ir padeda greičiau perduoti nervinius impulsus.

Vario trūkumas gali sukelti neurologinius simptomus, tokius kaip koordinacijos sutrikimai, raumenų silpnumas, atminties praradimas ir netgi sunkesnes būkles, tokias kaip neuropatija ar mielopatija [4]. Šios būklės dažnai susijusios su sutrikusiu vario pasisavinimu ar genetiniais sutrikimais, kurie paveikia vario metabolizmą organizme. Ankstyva diagnozė ir gydymas yra labai svarbūs, kad būtų išvengta negrįžtamų nervų sistemos pažeidimų.

Vario vaidmuo geležies metabolizme

Vario ir geležies metabolizmas yra glaudžiai susiję. Varis dalyvauja fermentų veikloje, kad geležis galėtų būti transportuojama per kraują ir naudojama raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje. Be pakankamo vario kiekio, šis procesas gali sutrikti ir taip sukelti geležies kaupimąsi kepenyse ir kitose kūno dalyse, tad padidėja riziką susirgti anemija [6].

Vario trūkumas gali tiesiogiai paveikti geležies pasisavinimą ir metabolizmą, ir taip sukelti mikrocytinę anemiją – būklę, kai raudonieji kraujo kūneliai tampa mažesni nei įprastai ir sumažėja jų gebėjimas pernešti deguonį į kūno audinius. Šis poveikis gali būti klaidingai priskirtas geležies trūkumui, todėl svarbu tiksliai diagnozuoti priežastį, kad būtų galima tinkamai gydyti šią būklę.

Vario trūkumo požymiai

Vario trūkumas gali sukelti įvairius simptomus, kurie gali būti klaidingai priskiriami kitoms sveikatos problemoms. Čia pateikiami pagrindiniai vario trūkumo požymiai:

1. Anemija

Vario trūkumas gali sukelti anemiją, nes jis būtinas geležies metabolizmui. Be pakankamo vario kiekio organizme, gali sumažėti geležies pasisavinimas ir hemoglobino gamyba, kas lemia anemijos išsivystymą. Šios būklės simptomai apima nuovargį, silpnumą, blyškią odą ir dusulį [2].

2. Imuninės sistemos silpnumas

Be pakankamo vario kiekio, imuninė sistema gali būti pažeidžiama. Žmonės, turintys vario trūkumą, gali dažniau sirgti infekcijomis ir ilgiau sveikti nuo ligų.

3. Kaulų sveikatos sutrikimai

Vario trūkumas gali sukelti kaulų trapumą ir osteoporozę, nes varis dalyvauja kolageno ir elastino gamyboje, kurie yra būtini kaulų ir sąnarių struktūrai ir stiprumui palaikyti.

4. Neurologiniai simptomai

Vario trūkumas gali paveikti nervų sistemą, sukeldamas tokius simptomus kaip atminties praradimas, dezorientacija, sumažėjęs pusiausvyros pojūtis ir koordinacijos problemos. Sunkiais atvejais gali išsivystyti mielopatija – nugaros smegenų pažeidimas, kuris sukelia raumenų silpnumą ir judėjimo problemas.

5. Plaukų slinkimas ir odos pokyčiai

Vario trūkumas gali paveikti plaukų ir odos sveikatą, nes varis dalyvauja melanino gamyboje – pigmento, kuris suteikia spalvą plaukams ir odai. Dėl to gali pasireikšti plaukų slinkimas, odos spalvos pokyčiai ar netgi priešlaikinis žilimas.

6. Širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai

Varis yra būtinas sveikai širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai. Jo trūkumas gali sukelti padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje, kuris yra rizikos veiksnys širdies ligoms. Be to, vario trūkumas gali paveikti kraujagyslių elastingumą ir taip padidinti aterosklerozės riziką.

Vario trūkumo priežastys

Vario trūkumas gali atsirasti dėl kelių priežasčių, įskaitant:

1. Nepakankama mityba

Jei jūsų dieta neturi pakankamai vario turinčių maisto produktų, galite rizikuoti susirgti vario trūkumu. Varis randamas tokiuose maisto produktuose kaip jūros gėrybės, kepenys, riešutai, sėklos ir viso grūdo produktai [3].

2. Virškinimo trakto ligos

Tam tikros virškinimo trakto ligos, tokios kaip Krono liga, celiakija ar skrandžio rezekcija, gali sutrikdyti vario pasisavinimą organizme. Tai gali sukelti vario trūkumą net ir esant pakankamam šio mineralo suvartojimui.

3. Genetinės ligos

Kai kurios retos genetinės ligos, tokios kaip Menkesio sindromas, gali trukdyti vario įsisavinimui organizme. Šie sutrikimai dažniausiai būna diagnozuojami ankstyvame amžiuje ir reikalauja specialaus gydymo.

4. Perteklinis cinko vartojimas

Cinkas ir varis konkuruoja dėl pasisavinimo organizme. Jei vartojate daug cinko papildų, galite sumažinti vario pasisavinimą, o tai gali sukelti vario trūkumą [4].

Laimei, varis nesąveikauja su kitais vaistais, tačiau būkite budrūs kai naudojate varį su kitais papildais [5].

Diagnostika ir gydymas

Vario trūkumo diagnozė gali būti nustatyta kraujo tyrimu, kuriame nustatomas vario kiekis kraujyje. Gydymas paprastai apima vario papildų vartojimą ir dietos koregavimą, kad būtų padidintas vario kiekis. Jei vario trūkumas susijęs su kita sveikatos būkle, gydymas taip pat apima pagrindinės būklės valdymą.

Vario turintys maisto produktai ir jų kiekis

Maisto produktasVario kiekis (mg per 100g)
Jūros gėrybės1.5-2.0 mg
Kepenys15-22 mg
Riešutai (pvz., anakardžiai)2.0-3.0 mg
Sėklos (pvz., saulėgrąžų sėklos)1.5-1.8 mg
Viso grūdo produktai0.5-1.0 mg

Kaip išvengti vario trūkumo?

Norint išvengti vario trūkumo, svarbu laikytis subalansuotos mitybos, kurioje yra daug vario turinčių maisto produktų. Jei manote, kad galite turėti vario trūkumą, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju ir atlikti kraujo tyrimus, kad būtų nustatytas tikslus vario lygis organizme.

Išvados

Vario trūkumas yra reta, tačiau potencialiai rimta būklė, galinti sukelti įvairius sveikatos sutrikimus, įskaitant anemiją, imuninės sistemos susilpnėjimą, neurologinius simptomus ir kaulų sveikatos problemas. Svarbu atkreipti dėmesį į savo mitybą ir užtikrinti, kad jūsų organizmas gautų pakankamą vario kiekį. Jei turite simptomų, rodančių galimą vario trūkumą, būtina pasikonsultuoti su gydytoju ir atlikti atitinkamus tyrimus.

Naudoti šaltiniai

  1. Healthline. “The Link Between Copper and Nutrition” Healthline
  2. National Institutes of Health (NIH). “Copper: Fact Sheet for Health Professionals.” NIH
  3. Mayo Clinic. “Copper Supplement (Oral Route, Parenteral Route)” Mayo Clinic
  4. Harvard T.H. Chan School of Public Health. “Copper.” Harvard
  5. Verywell Health “Benefits of Copper and How to Get Enough” Verywellhealth.com
  6. Linus Pauling Institute, Oregon State University. “Copper.” LPI

Author

  • Liucija M.

    Liucija rašo sveikatingumo temomis bei siekia sudėtingas temas perteikti paprastai ir suprantamai. Ji domisi joga, pilatesu ir sveika gyvensena, o savo tekstuose dažnai remiasi asmenine patirtimi. Kadangi Liucija vegetarė, ji ypač daug dėmesio skiria augalinei mitybai, subalansuotam gyvenimo būdui ir holistiniam požiūriui į sveikatą. Jos tikslas – įkvėpti skaitytojus gyventi sąmoningiau ir rūpintis savimi kiekvieną dieną.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top